PÓDO-HÍD : Híd, mely összeköti a hagyományokat 2007. |
Híd, mely összeköti a hagyományokat 2007.
A PÓDO-Híd, Roma-Magyar Diák Kulturális Fesztivál gondolata 2003-ban fogalmazódott meg a Cigány és hátrányos helyzetű gyermekek nevelését-oktatását segítő pedagógusok munkaközössége lelkes pedagógusainak fejében. Az idei fesztivál – ahogy az előző években már megszokhattuk – ismét két részből áll: egyrészt a képzőművészeti kiállítás (Lőrinci Nagykönyvtárban április 17-én), másrészt a színpadi programok (Kondor Béla Közösségi Házban április 26-án) megrendezéséből. A fesztivál motorja, szervezője most is Lőke Józsefné, a munkaközösség vezetője volt.
A munkaközösség 2001. február 11-én alakult meg kilenc fővel. Jelenleg több mint húsz fővel büszkélkedhet. Tagjai nemcsak pedagógusok, hanem szociális munkások, gyermekvédelmi felelősök is. Az előadások, eszmecserék megrendezése mellett évente szakmai kirándulásokat is szerveznek, hogy tapasztalatokat gyűjtsenek a zömében roma gyermekek oktatásával foglalkozó iskolák pedagógusközösségeiben zajló oktató-nevelőmunkáról, különböző pedagógiai módszerek gyakorlati tapasztalatairól.
A roma és hátrányos helyzetű gyermekek számára évek óta nyári tábor is rendelkezésre áll. 2002-ben Cserépfalun, 2003-ban a Velencei-tónál, Velencén, majd 2004-ben Neszmélyen töltött el felejthetetlen egy hetet 35 roma és hátrányos helyzetű általános iskoláskorú gyermek. 2005 óta pedig Borgátán sikerült megtalálni a megfelelő körülményeket közel 70 fő (65 gyermek 5 pedagógus) táboroztatásához.
Az önkormányzatnak a roma lakosság felé forduló figyelme abban is megnyilvánul, hogy közvetlenül támogatja a roma gyermekek tanulását, iskolai beilleszkedését segítő pedagógusokat. A már említett feladatokra 2002-2003-ban 1 millió Ft, 2004-ben 2 millió Ft, majd 2005-2006-2007-ben 4 millió Ft támogatást nyújt a roma program megvalósítására.
A munkaközösség működési feltételei is adottak, önálló helyiség áll rendelkezésükre, ahol a foglalkozásokon túl lehetőség van az iskolás gyermekek korrepetálására, tehetséggondozásra, játszóházi programok megtartására, de az önművelésre is, hisz most már mintegy 150 kötetes módszertani könyvtárral is büszkélkedhetnek, ahol hang és videó anyag is rendelkezésre áll.
A fesztivál célja az, hogy a roma kultúra értékeit mutassák be a roma és nem roma gyermekek közvetítésével. A kerecsendi Magyary Károly Általános Iskola és Zeneiskola igazgatója és pedagógusai nagyon sok segítséget nyújtottak tapasztalataikkal ehhez a programhoz. PŌDO a cigány nyelvben hidat jelent, a két kultúra közötti kapcsolatot. Ebben az évben három kategóriában (képzőművészet, vers- és prózamondás, valamint tánc, ének-zene) hirdettek versenyt.
A képzőművészeti tárlat megnyitójára április 17-én, a Lőrinci Nagykönyvtárban került sor, ahol dr. Feitl István (önkormányzati tanácsadó) mondott köszöntőt. A felhívásra 210 képzőművészeti alkotás érkezett be, melyeket a zsűri (Kerékgyártó István, Török ibolya ) rangsorolt.
A színpadi műsorszámok bemutatójára pedig április 26-án, 10 órától a Kondor Béla Közösségi Házban kerül sor.
|