PÖDO fesztivál 2006.
PŌDO-HÍD címmel 2006. április 6-án immár harmadik lakommal rendezett Roma - Magyar Diák Kulturális Fesztivált a kerületi hátrányos helyzetű és cigány gyermekeket oktató-nevelő pedagógusok munkaközössége a Kondor Béla Közösségi Házban.
Zsúfolásig megtelt a nézőtér, nagyon sokan jöttek el, hogy drukkoljanak a fellépőknek. A romák és nem romák a közönség soraiban boldogan tapsoltak a kicsik és nagyok produkcióinak. A gyerekek színvonalas műsorral szórakoztatták a nagyérdeműt. Voltak, akik vers vagy prózamondásban jeleskedtek, s voltak, akik ének-zene, tánc vagy képzőművészet kategóriában mérték össze ügyességüket.
A roma és hátrányos helyzetű gyermekek nevelését, oktatását segítő pedagógusok munkaközössége immár harmadik alkalommal rendezte meg az Ifjúsági Művészeti Fesztivál keretein belül a „PŌDO-HÍD” Roma - Magyar Kulturális Fesztivált, melynek fővédnöke volt dr. Mester László polgármester, országgyűlési képviselő, védnöke Lakatos László, a XVIII. kerületi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke.
Az első roma-magyar kulturális programra három évvel ezelőtt hagyományteremtő szándékkal, a fesztivál nevét és szellemiségét átvéve a kezdeményező kerecsendi Magyary Károly Általános Iskola és Zeneiskola beleegyezésével került sor. A fõvárosban kerületünket illeti meg ilyen jellegű fesztivál megrendezésének joga.
Dr. Mester László nyitotta meg a programot, és beszélt arról, hogy a rendezvény nagyon jól tükrözi azt a szándékot, amelyet a címe is találóan fejez ki.
A PŌDO = HÍD, amely átível és összeköti a magyar és roma kultúrát egymással, de nem olvasztja össze. A polgármester köszönetet mondott áldozatos munkájáért a roma és hátrányos helyzetű gyermekek nevelését-oktatását segítő pedagógusok munkaközösségének, s vezetőjének, Lőke Józsefnének. A verseny előtt "bemelegítésként" a SOFI tanulói aerobik bemutatóval, majd a Zenevár Óvoda apróságai táncos produkcióval kedveskedtek a közönségnak.
A fiatalok közösen mutatták be kulturális értékeiket. A szervezők célja az volt, hogy elősegítsék a másság tiszteletét, megbecsülését, és erősítsék a cigánygyerekek identitását.
Vers és prózamondásban cigány költők verseit, népmeséket, mondákat adnak elő a versenyzők, tánc és ének-zene kategóriában pedig cigány népzenét és táncokat adnak elő.
A fesztiválon XVIII. kerületi diákok mellett Kispest és Pesterzsébet és Endrefalva (Kastélydombi iskola testvériskolája) diákjai is bemutatkozott.
A rendezvényre eljött Solymosi Imre, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium Roma Integrációs Főosztály helyettes vezetője, Csonka Gábor, a XIX. kerületi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke, Szabó László a XX. kerületi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke, XVIII. kerületi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke, dr. Feitl István, kisebbségi-emberjogi tanácsnok, Nagy Gyuláné, kisebbségi referens, aki a rendezvény háziasszonyaként vett rész az eseményen.
Lőke Józsefné (Maya) elmondta, hogy nagyon örült annak, hogy támogatást kaptak a Szeretve tanulni Közhasznú Egyesülettől, és több színház (József Attila, Mikroszkóp, Radnóti, Víg, Karinthy) is felajánlott színházjegyet a versenyzőknek.
|