Híd a kerületben - 2008.

PŌDO-HÍD címmel 2008. április 24-én, immár ötödik alkalommal rendezett Roma - Magyar Diák Kulturális Fesztivált a kerületi hátrányos helyzetű és cigány gyermekeket oktató-nevelő pedagógusok munkaközössége a Kondor Béla Közösségi Házban. A fesztivál nyitó programjára, a képzőművészeti kiállításra már korábban, április 15-én került sor a Lőrinci Nagykönyvtárban.
Öt évvel ezelőtt a PŌDO-HÍD Roma - Magyar Kulturális Fesztivál hagyományteremtő szándékkal indult útjára.
A fesztivál nevét és szellemiségét átvéve a kezdeményező kerecsendi Magyary Károly Általános Iskola és Zeneiskola beleegyezésével került sor. Azóta a fővárosban kerületünket illeti meg ilyen jellegű fesztivál megrendezésének joga.
A PŌDO cigány nyelvben hidat jelent, a két kultúra közötti kapcsolatot. A PŌDO = HÍD, amely átível és összeköti a magyar és roma kultúrát egymással, de nem olvasztja össze.
A fesztiválszervezők célja az volt, hogy a diákok közösen mutassák be a roma kultúra értékeit. Úgy gondolják, hogy a rendezvény segíti a másság tiszteletét, megbecsülését, miközben erősíti a cigánygyerekek identitását, és egymás értékeinek felfedezése közelebb hozza őket egymáshoz.
Évek óta Lőke Józsefné (Maya) nagy lelkesedéssel, fáradhatatlanul szervezi a hátrányos helyzetű és cigány gyermekeket oktató-nevelő pedagógusok munkaközösséggel a „hídépítést”.
A PODO fesztivál fővédnöke a kezdetektől dr. Mester László polgármester, országgyűlési képviselő, védnöke Lakatos László, a XVIII. kerületi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke.
Április 24-én, Ferencz István alpolgármester nyitotta meg a kulturális fesztivált, majd felcsendült a roma himnusz, a Kaly Jág Szakiskola és Szakközépiskola előadásában. Egy kis meglepetéssel szolgált Maya, ugyanis kinyomtatta a roma himnusz szövegét, és kiosztotta a gyerekeknek, hogy együtt énekelhessék el a műsorban fellépő Kaly Jág iskola diákjaival.
Nagy Gyuláné, kisebbségi referens, a rendezvény háziasszonyaként köszöntötte a résztvevőket, majd "bemelegítésként" a Zenevár Óvoda apróságai cigánydalokkal és cigánymondókákkal kedveskedtek a közönségnek.
A fesztiválra száznál több gyermek hozta el produkcióját. Az idén is színes volt a versenypaletta.
A vers- és prózamondók cigány költők verseit, népmeséket, mondákat adnak elő, a tánc és ének-zene kategóriában fellépőktől pedig cigány népzenét és táncokat láthattunk.
A zsűri munkájában idén is részt vett Farkas Zsolt táncpedagógus. Ő ezúttal saját tánccsoportját is elhozta, akik pesti-, és szatmári táncot adtak elő. Kispestről, a cigány kisebbségi tánccsoport három csapattal érkezett, Bajnáról Hip-Hop táncosok jöttek el, és a kerületből is érkeztek fellépők, többek között a Bókay Árpád Általános Iskola énekkara is fellépett a kulturális programon.
A versenyző XVIII. kerületi diákok mellett Kispest és Endrefalva (Kastélydombi iskola testvériskolája) iskolásai is bemutatkoztak.
A győztesek a „C” Rádió műsorába kaptak meghívást, és a nyári szünetben Borgátai táborozáson vehetnek részt. A legügyesebb versmondók Gaburiné Nyíri Krisztina könyvét kapták ajándékba, hogy jövőre újabb szép verssel tudjanak majd előrukkolni. S a legjobb prózamondók pedig Bársony János Cigánymesék, Népmesék és más történetek című könyvét kapták gondolatébresztőként.
|