PŌDO fesztivál 2009
PŌDO-HÍD” címmel április 23-án immár hatodik alkalommal rendezett Roma-Magyar Diák Kulturális Fesztivált a kerületi hátrányos helyzetű és cigány gyermekeket oktató-nevelő pedagógusok munkaközössége a Kondor Béla Közösségi Házban.
A PŌDO-HÍD Roma-Magyar Kulturális Fesztivál hagyományteremtő szándékkal indult útjára, mára már igen nagy népszerűségnek örvend.
A fesztivál nevét és szellemiségét átvéve a kezdeményező kerecsendi Magyary Károly Általános Iskola és Zeneiskola beleegyezésével került sor. Azóta a fővárosban kerületünket illeti meg ilyen jellegű fesztivál megrendezésének joga.
A PODO fesztivál fővédnöke a kezdetektől dr. Mester László polgármester, országgyűlési képviselő, védnöke Lakatos László, a XVIII. kerületi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke.
Dr. Mester László nyitotta meg a kulturális fesztivált, majd felcsendült a roma himnusz, a Kaly Jág Szakiskola és Szakközépiskola előadásában.
A polgármester utalva a körülöttünk zajló eseményekre arról beszélt, hogy értetlenül és felháborodva fogadjuk a gyűlölködő megnyilvánulásokat, mert tudjuk, hogy lehet másképp is élni; megértően, érdeklődve, közeledve egymás kultúrája iránt, együtt élve békében, toleranciával. Azt is mondhatjuk, hogy itt a kerületben több pilléren nyugvó modell található. Az egyik pillér az a több mint tíz éves oktatási programunk, a másik ez a rendezvény, amit immár hat éve szervez a romológiai munkaközösség.
A PŌDO cigány nyelvben hidat jelent, a két kultúra közötti kapcsolatot. A PŌDO = HÍD, amely átível és összeköti a magyar és roma kultúrát egymással, de nem olvasztja össze.
Évek óta Lőke Józsefné (Maya) a romológiai munkaközösség vezetője nagy lelkesedéssel, fáradhatatlanul szervezi a hátrányos helyzetű és cigány gyermekeket oktató-nevelő pedagógusok munkaközösséggel a „hídépítést”, akinek dr. Mester László virágcsokor kíséretében köszönte meg az áldozatos munkáját.
A rendezvény célja, hogy a diákok közösen mutassák be a roma kultúra értékeit. Úgy gondolják, hogy a rendezvény segíti a másság tiszteletét, megbecsülését, miközben erősíti a cigánygyerekek identitását, és egymás értékeinek felfedezése közelebb hozza őket egymáshoz.
Nagy Gyuláné, kisebbségi referens, a rendezvény háziasszonyaként köszöntötte a résztvevőket, majd "bemelegítésként" a Zenevár Óvoda apróságai rövid kis műsorral kedveskedtek a közönségnek.
A fesztiválra száznál is több gyermek hozta el produkcióját. Az idén is színes volt a versenypaletta.
A vers- és prózamondók cigány költők verseit, népmeséket, mondákat adnak elő, a tánc és ének-zene kategóriában fellépőktől pedig cigány népzenét és táncokat láthattunk.
A zsűri munkájában idén is részt vett Farkas Zsolt táncpedagógus, Gaburiné Nyíri Krisztina költő, Csonka Gábor, a XIX. kerületi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke.. Bogdán Péter újságíró, a Rádió C munkatársa, Budavári Klára, a Lőrinci Nagykönyvtár gyermekkönyvtárának vezetője, dr. Szilágyiné Gálos Ildikó a Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény munkatársa.
A versenyző XVIII. kerületi diákok mellett Kispest és Endrefalva (Kastélydombi iskola testvériskolája) iskolásai is bemutatkoztak.
Szerző: Fülep Erzsébet Forrás: www.bp18.hu/kerulet/hirek/
Fesztiválgyőztesek névsora itt olvasható.
|