Vidám Vállalkozók Társasága - JAM Diákvállalkozás
Beszámoló a WT 2009. január-május közötti működéséről.
Jan. 9.:
Értékeltük a legelső foglalkozáson, 2008. októberében megírt „Program előtti kérdőívet”. Ismét feltettem a kérdéseket, a válaszok engem is lenyűgöztek. A kérdések direkt megválaszolásával az első félév során egyetlen percet sem foglalkoztunk, de az előző időszak tapasztalatai alapján a gyerekek pontosan látták a különbséget a vállalkozó és alkalmazott között, a jó vállalkozó tulajdonságait hibátlanul megfogalmazták, stb. Ez a tudás láthatóan őket is meglepte.
Beszéltünk arról, ki hogyan látja: min kell a jövőben változtatni, hogy még sikeresebbek legyenek.
Sajnos Gergő úgy döntött, hogy kiszáll, személyes problémákkal indokolta döntését.
Új értékesítési vezetőt választottak: Mivel két nagyon elszánt jelentkező volt, abban állapodtak meg, hogy a poszt feladatait kettébontják, így lett felelős Marci az eladásért, Máté pedig az eladást megelőző reklámért.
Felsoroltam az addig általam ismert értékesítési lehetőségeket: húsvéti vásár az iskolában, húsvéti vásár a Lurdy-Házban, Majális a Bókay kertben.
Következett az ötletbörze, így a következő termékek gyártási lehetőségét szavazták meg: drótfa, faváza, színes cipőfűző, gyöngyékszer, „betekert” toll.
Jan. 16.:
Elkészültek a prototípusok és a piackutatási kérdőívek Kiderült, a cipőfűző nem lesz jó, az adott fonalból szakad, így ez a termék lekerült a listáról.
A következő foglalkozásig kellett a mintadarabokkal a piackutatásokat elvégezni.
Jan. 23.:
Kérdőívek összesítése, változtatási javaslatok elbírálása. Újabb ötlet jött Nikitől: tojástartót készített, azzal piackutatást is végzett, így a vállalkozók beemelték a termékpalettába a tojástartót is. Üzleti terv termelési és értékesítési része: mit és hány darabot szeretnének gyártani, mi ennek az anyagköltsége és mi a tervezett eladási ár.
Jan. 30.:
Papírmunka, pénzügyi nyilvántartás a vásárolt alapanyagokról, az üzleti terv reklámmal foglalkozó része csak vázlatosan: plakátokat fognak majd készíteni.
Megkezdődött a termelés.
Febr. 6.
Újra csökkent a létszám: Bea és Laura kiléptek, azt mondták, inkább játszanának ebben az időben. (Sokszor éreztem, hogy valóban fáradtak a gyerekek péntek délutánra, megértettem őket, de sajnáltam, hogy így döntöttek.) A termelés folytatódott, heten rendkívül elszántak voltak.
Febr. 13., 20., 27., március 6., 13.,20., 27.:
Termelés. A hangulat jó, a vállalkozók a drótfát szeretik a legjobban készíteni. Kimaradt a termékek közül a fonallal betekert toll, mert csak drága tollat tudtak volna beszerezni. Döntés arról, hogy a Lurdy-Házban, a JAM Tavaszi Vásárán nem fogunk árusítani, húsvéti termékeket csak az iskolai vásáron árulunk.
Ápr. 3.:
Elkészült a plakát a vásárra, megállapodás arról, ki, mikor és hová teszi ki a felhívást. Felkészülés a vásárra: ki miért felelős, hogyan , mikor visszük le a termékeket. A nyugtaadás szabályaira ismét felhívtam a gyerekek figyelmét.
Ápr. 8.:
Vásár az iskola Szélmalom utcai épületében
Ápr. 17.:
A Húsvéti vásár rövid értékelése: sikeres volt. Érdekes, ahogy a gyerekek rájöttek arra, milyen vásárlást ösztönző módszereket használjanak akkor, amikor az érdeklődők száma kezd csökkenni. Fontos volt a vásár vége felé az árengedményről szóló döntést meghozni,hiszen a szezonális -esetünkben a húsvéti– termékeket máskor nem tudták volna értékesíteni.
Ezen a foglalkozáson beszéltük meg a Majálison történő árusítás részleteit is, hiszen a következő pénteken tanítási szünet, az iskolában rendezik a Bókay Árpád Országos Biológia Versenyt.
Máj. 1.:
Árusítás a Bókay kert Majálisán.
Máj. 8.:
Látogatás Zila úrnál, a Krisztina Cukrászdában.
Máj. 12.:
Megnéztük a Kemence Pékséget.
Máj. 15.:
A Majális és az üzemlátogatások értékelése.
A Majálissal igen nehéz dolgunk volt. Egyeztetési nehézségek miatt az utolsó pillanatban dőlt csak el, hogy valóban árusíthatunk. Az árusítás helye nem a legideálisabb volt, hiszen a kert csendes részében, a Gyerekszínpad mellett kaptunk lehetőséget, itt is megköszönve Zarándy Zolinak és a Téblábnak. Az arra elhaladók figyelmét is nehéz volt felkelteni, hiszen kisgyerekekkel siettek Moha bácsi előadására. A drótfákra rápillantottak, de látszott, hogy nem erre vágynak. A gyöngykarkötők iránt jobban érdeklődtek, azokat viszonylag hamar eladták a vállalkozók. Látva a lagymatag érdeklődést, a gyerekek néhány termékkel és a nyugtatömbbel járkáltak a„profi árusok” között, így sikerült néhány drótfát is eladni. A nehézségek ellenére csak 2 drótfa maradt, ami szerintem teljes siker.
Máj. 22.
A WT egész éves munkájának értékelése, egyéni értékelések. Megállapodás arról, hogyan osszák el a nyereséget.
Máj. 29.:
Totó a vállalkozási ismeretek ellenőrzésére. Nyereség kiosztása. Tervek a jövő évi diákvállalkozáshoz.
|