Beszámoló a Minden válság – lehetőség is… konferenciáról
A XVIII. kerületi önkormányzat Nekünk szépül szlogennel indította útjára eddigi legnagyobb fejlesztési programját. A projekt keretében a Szeretve Tanulni Közhasznú Oktatási Egyesület, a Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény, valamint a kerületi önkormányzat Oktatás és Versenyképesség Konferenciát tartott április 26-án, a Kondor Béla Közösségi Házban.
Az oktatás és a gazdaság versenyképességének fejlesztése kulcskérdés Magyarország sikeres jövőjének megalapozásához. Gyakran hallott vélekedés, hogy a 21. század a „tudásgazdaság” és a „tudástársadalom” korszaka. Vajon hol tartunk az európai vagy a globális összehasonlításban? Mennyire korszerű a hazai oktatási rendszer műveltségtartalma, és felkészíti-e gyermekeinket, hogy sikerrel vegyék az akadályokat?
Hogyan lehetne hatékonyabban tanítani, tanulni és egyáltalán működtetni az oktatási rendszert? Mit kell tennünk szűkebb pátriánkban azért, hogy ne csak papírt, hanem alkalmazható és munkához vezető ismereteket és tudást is kapjanak gyermekeink? Hogyan járulhatunk hozzá egy sikeresebb és élhetőbb városrész kialakításához?
A konferencia, mely a Szeretve Tanulni Közhasznú Oktatási Egyesület és a Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény közös kezdeményezése, többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ.
Oktatás és versenyképesség: európai trendekről és Magyarország pozíciójáról beszélt dr. Setényi János (Expanzió Humán Tanácsadó Iroda) előadásának, a Korszerű műveltségtartalomról a versenyképes tudásért az iskolákban, dr. Knausz Imre (Miskolci Egyetem), az Oktatás, hatékonyság és versenyképesség a közoktatástól a felnőttképzésig címmel dr. Polónyi István (Debreceni Egyetem) tartott előadást.
Ezt követően kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott a program. Kabdebó Ferenc, a Hunyadi Mátyás Gimnázium igazgatója volt a moderátor, és képzési szakemberekként részt vett a beszélgetésben Cselovszki Jenő, Pestszentlőrinc-Pestszentimrei Felnőttek Gimnáziuma és Továbbképző Központjának igazgatója, Erdélyi László, az önkormányzat osztályvezetője (pedagógus), Mogyorósiné dr. Pécsi Ildikó, az oktatási, közművelődési sport és ifjúsági bizottság elnöke, Nagy Jánosné, a XVIII. kerületi Közmunka Egyesület irodavezetője, valamint Zatik József vállalkozó.
Ezután Párhuzamos műhelymunka: Egyről kettőre címmel a Szeretve Tanulni Egyesület és partnerei a hatékonyabb és munkát adó oktatásról beszéltek. Szó esett a kerületi JAM-programról, Fekete Gabriella, JAM-programvezető (Bókay Iskola) és a JAM-programban résztvevő iskolák képviselői tartottak beszámolót.
A pályaorientációs program várható eredményeiről a Havanna Projektben volt a témája Lőke Józsefné, Szeretve Tanulni Egyesület elnökének.
Végül összegzések és javaslatok hangzottak el.
|