JAM műhelybeszélgetés
2010. október 21-én a Szeretve Tanulni Közhasznú Oktatási Egyesület által alakított budapesti JAM -tanítók és tanárok klubja szakmai találkozót tartott az Eszterlánc Óvodában. A JAM képviselője előadásában hasznos információkat osztott meg az érdeklődő, főleg pedagógusokból álló résztvevőkkel.
JAM (Junior Achievment Magyarország) lényegét egy szóval úgy lehetne kifejezni, hogy diákvállalkozás. Kicsit bővebben pedig, olyan Amerikából származó oktató program, melynek célja, hogy az általános és középiskolás diákok megismerkedjenek a gazdaság, illetve vállalkozás fejlesztés világával azáltal. Egyrészt ezeknek az ismereteknek az átadása helyet kap a diákok iskolai oktatásában, másrészt pedig egy saját vállalkozást kell megszervezniük az üzleti terv kidolgozásától a termékek gyártásán át az értékesítés lebonyolításáig. Vagyis az ötlet megszületésétől végig kell haladniuk a tanulóknak azon az úton, mint egy vállalkozónak. Ehhez segítségükre van a diákvállalkozás segédanyag, melyben megtalálható minden szükséges információ, illetve táblázat, aminek segítségével helyesen tudják lépésről lépésre megoldani a feladatokat. A kész termékeket, vagy szolgáltatásokat lehetőségük van a diákoknak vásárokon értékesíteni, decemberben például a Lurdy-Házban tartanak karácsonyi vásárt.
A Jam kidolgozta a tanárképzést is, hogy a gazdasági és üzleti kérdések megoldásában a pedagógusok mindenben a diákjaik segítségére tudjanak lenni. A képzés három modulból áll. Az első modul, a projektpedagógia képzés arra szolgál: „a résztvevőkben kialakuljon egyfajta szemlélet, amely lehetővé teszi a számukra, hogy az általuk kitűzött pedagógiai célokhoz vezető utat projektként legyenek képesek megfogalmazni”– írja a JAM egyik kiadványa. A második és harmadik modul a vállalkozási ismeretek bővítésére és a vállalkozás fejlesztésére irányul. A program az alsóbb évfolyamosok számára is lehetővé teszi az ismerkedést a gazdaság világával. „A diákok játszva ismerkednek meg alapvető közgazdasági fogalmakkal, egy-egy „meseszerű” kis történeten keresztül, amelynek bemutatását, színes poszterek, ötletes segédeszközök segítik” - olvashatjuk egy másik kiadványban.
A XVIII. kerületben sok iskolában már lehetőségük van ennek a tudásnak a megszerzésére a diákoknak, és a programot oktató tanárok száma is egyre emelkedik.
Lengyel Boglárka, a szegedi központú JAM regionális fejlesztési koordinátora az Eszterlánc Óvodában tartott előadást a kerületünkből érkező érdeklődő pedagógusok számára, a programmal kapcsolatos tudnivalókról. A Mi Havannánk program pályázat jóvoltából tizenkét XVIII. kerületi tanár vehet részt a JAM programban. Az előadásban szó volt a diákvállalkozás segédanyag helyes kitöltéséről, valamint elkészült termékekből meríthettek ötleteket, a vállalkozás elindítására készülő JAM-pedagógusok.
November 25-én a Kondor Béla Közösségi Házban tartja a JAM az országos konferenciáját.
Fotó: Pej László
|